Штучний акриловий камінь.

 
 
Акриловий штучний камінь (англ. solid surface) – сучасний композитний матеріал. Був винайдений вченими фірми DuPont під керівництвом Доналда Слокум ( англ. Donald Slocum) в 1967 році і запатентований під брендом Коріан ( англ.) в 1968 році.

Основними компонентами штучного каменю є акрилові смоли Метилметакрилат (ММА) і Полиметилметакрилат (ПММА), гідроксид алюмінію, натуральні мінеральні наповнювачі та пігментні добавки. Часто називають просто штучним каменем. Полиметилметакрилат – один з найдорожчих компонентів акрилового каменю, який забезпечує його міцність, довговічність і естетичні якості. Чим його більше в складі, тим дорожче і краще камінь. Акриловий камінь стає пластичним під дією високої температури – 150-200 ° C, так як є термопластом, що дозволяє використовувати для його формування технологію термоформинга.
 
Штучний акриловий камінь
 

Історія.

 
Акриловий камінь був винайдений в 1962 році концерном Du Pont, спочатку замислювався як матеріал для штучних кісток, але популярність здобув саме завдяки кухонним стільницям. У 1981 році термін дії патенту Du Pont закінчився, і список виробників поповнився кількома великими підприємствами хімічної промисловості: Lion Chemtech, LG Chemical, Samsung Cheil Industries (станом на 2016 рік підрозділ виробляло штучний камінь викуплено компанією Lotte Group), Hanwha Group, Westag & Getalit AG, Guangzhou Relang Industrial Co., Ltd., Kolpa DD.
 

Технологія виготовлення.

 
Виготовлення штучного каменю здійснюється за спеціальною технологією: необхідну кількість смоли, гидрооксида алюмінію і пігменту ретельно перемішуються в вакуумному міксері до отримання в’язкої однорідної маси, яка заливається в підготовлені форми (у різних виробників розміри форм відрізняються, наприклад: DuPont 3658х760 мм, TriStone 3680 * 760мм, Hi-Macs, Hanex 3680х760 мм, GetaCore 4100х1250 мм), потім відбувається охолодження і формування матеріалу. Товщина листа може бути 20 мм, 25 мм, 12 мм, 12,2-6мм 9 мм, 6 мм.
 
Акриловий штучний камінь
 

Властивості штучного акрилового каменю.

 
У структурі акрилового каменю відсутні мікроскопічні пори, які характерні для натуральних матеріалів. Завдяки цьому має високі експлуатаційні та гігієнічні властивості.

Поверхня легко чиститься, непроникна для бактерій. Ця властивість робить штучний акриловий камінь незамінним матеріалом для використання в медичних установах і місцях громадського харчування.

Відсутність мікропор в матеріалі дає можливість виготовлення з нього виробів, які постійно контактують з водою, компонентів меблів для ванних кімнат.

Колір і структура включень може бути різною в обсязі листа (у більшості виробників лицьова частина листа акрилового каменю помітно відрізняється від виворітного). Листи одного і того ж артикулу можуть незначно відрізнятися за кольором в межах встановлених виробником (при виготовленні об’ємних виробів рекомендується звіряти номер партії) що дозволяє отримувати вироби будь-яких розмірів і форм. Деталі з’єднуються спеціальним клеєм, що підбирається під колір штучного каменю. Прекрасно шліфується, після чого будь-який виріб виглядає вирізаним з єдиного шматка. Клейові шви просто не видно (тільки при грамотній склеюванні).

На дотик – «тепліший» від натурального каменю, завдяки меншій теплопровідності. Повільно відбирає тепло від предметів, які до нього доторкнулися.

Штучний акриловий камінь хімічно та радіаційно інертний, нічого не виділяє в навколишнє середовище.

Міцність – вище натуральних матеріалів, особливо стійкий до ударних навантажень, інших механічних впливів. Дряпається якщо докласти зусиль, подряпини легко шліфуються, що є домінантною категорією якісних виробників.

Висока ремонтопридатність. Подряпати штучний акриловий камінь порівняно легко, а ось отримати на ньому відколи дуже складно, що, в принципі можна оскаржити, знову ж на тлі якості матеріалу.

Широка гамма кольорів, що складаються з однотонних або тих, які повторюють структуру натурального каменю, і декоративних включень задовольнить будь-якого самого вимогливого споживача.

Ексклюзивність, так як більшість виробів з акрилового каменю не виробляється серійно, це робить їх неповторними і унікальними, але зустрічаються також зразки серійного виробництва.
 

Виробничі рекомендації.

 
У громадських місцях і зонах з температурними і механічними навантаженнями рекомендується використовувати 12 – мм матеріал; 9 – мм для поверхонь без великих навантажень; 6 – мм матеріал призначений для текстурних стінових панелей.
 

Догляд за виробами зі штучного каменю.

 
Побутові забруднення – бруд, жир – видаляються за допомогою мильної води або миючого засобу на основі аміаку.

Сліди термічного впливу – від гарячої сковороди або погашений про штучний камінь сигарети, а також дрібні подряпини – можна видалити дрібним наждачним папером або дрібнодисперсним абразивним порошком, що чистить. Після цього слід відполірувати поверхню полировальной пастою або звичайною зубною пастою.

Наліт від жорсткої води в мийці зі штучного каменю видаляється водним розчином хлору (в співвідношенні 1: 1). Розчином заливається мийка і витримується 15 хвилин, після чого розчин зливається, мийка ретельно промивається і протирається.

Відколи, тріщини, глибокі подряпини, розломи в областях склейки під силу усунути тільки фахівця з каменю.
 

Експлуатація.

 
При експлуатації виробів зі штучного акрилового каменю для забезпечення довговічності рекомендується:

  • не користуватися сильними хімічними розчинами, а також миючими засобами, що мають абразивні властивості. При випадковому попаданні на виріб хімічно активної речовини – ацетону, кислоти – слід якомога швидше промити мильною водою;
  • не різати на поверхні виробу без застосування обробної дошки;
  • уникати ударів по поверхні виробу;
  • не користуватися губками, що мають жорстку поверхню.

Слід використовувати підставку під гаряче, щоб охороняти виріб.
 

Області застосування.

 
Завдяки всім перерахованим вище якостям штучний акриловий камінь використовується дизайнерами для створення житлових і громадських інтер’єрів.

У громадському секторібарні стійки в ресторанах, адміністративні стійки в медичних установах, готелях, банках, офісах і салонах краси, торгових центрах.

У побуті – це кухонні стільниці, підвіконня, оздоблення ванних кімнат, мийки, умивальники та інші предмети інтер’єру.