Розетки на кухні, схема розташування розеток висота розміщення.
У сучасній квартирі кухня, це один з головних споживачів електроенергії. Потужність електроприладів підключених до електропроводки на кухні, іноді може досягати більше половини всього навантаження квартири.
Виходячи з цього, зараз ми розкажемо про електропроводку на кухні та розміщення розетки на кухні.
Потужність електроприладів на кухні.
Перед роботами вам доведеться скласти невеликий проект або схему. Для цього, спочатку вираховується потужність всіх електроприладів, які будуть стояти на кухні.
Ось приблизний їх перелік:
Освітлення – 150-200 Ватт
Мікрохвильовка – 2000 Ватт
Холодильник – 100 Ватт
Посудомийна машина – 1000-2000 Ватт
Духова шафа – 2000 Ватт
Електро-чайник – 2000 Ватт
Варильна панель – 3500-7500 Ватт
Безумовно, всі прилади не включатимуться одночасно. Але сумарну потужність ви повинні розрахувати. Найчастіше вона знаходиться в межах 10-15 КВатт.
Максимальна потужність, коли одночасно включено кілька електроприладів, у звичайній квартирі, як правило, не перевищує 7кВт.
Якщо у вас ця потужність вище ніж 7кВт, то тут вже необхідно задуматися про введення 380В і розподіляти навантаження по фазах.
Який кабель вибрати для кухні.
Далі потрібно розрахувати перетин спільного живильного проводу електро щитка і відводити кабель до кожного електроприлада. Тут дотримуйтеся правил:
При навантаженні приладів до 3,5 кВт – мідний кабель ВВГнг-Ls 3 * 2,5мм2
При навантаженні приладів до 5,5 кВт – мідний кабель ВВГнг-Ls 3 * 4мм2
При загальному навантаженні всіх приладів до 10кВт – мідний кабель ВВГнг-Ls 3 * 6мм2
При загальному навантаженні всіх приладів до 15кВт – мідний кабель ВВГнг-Ls 3 * 10мм2
Навіть якщо у вас будинок зі старою системою заземлення (без третього захисного провідника), все одно робіть проводку 3-х жильним кабелем. Це позбавить вас в майбутньому від додаткових витрат по реконструкції та заміні проводів.
В крайньому випадку, третій провід буде резервним для нуля або фази, при можливому обриві або іншому пошкодженні.
Схема розміщення розеток на кухні.
Після вибору проводки потрібно визначитися з розетками.
Завжди плануйте розміщення розеток після затвердження дизайну кухні, інакше можуть бути проблеми. Наприклад розетки на кухні над робочою зоною запросто можуть виявитися не там де потрібно, і в підсумку сховатися за холодильником або у заборонених місцях.
Для того, щоб ваші розетки і вимикачі виявилися на своїх місцях, візьміть план розміщення кухонних меблів.
Після чого, позначте на ньому всі необхідні розетки. Можна це зробити навіть від руки.
На цьому плані ще не потрібно чітко прив’язувати місця установки і прораховувати розміри і відстані. Просто підраховуєте кількість і призначення кожної з розеток.
Кількість розеток в кухні.
Скільки мінімально розеток потрібно на кухні?
Тут дотримуйтеся правила – під кожну стаціонарну кухонну техніку плануйте свою розетку + 2 блоки по краях стільниці + 1шт біля обіднього столу.
Під категорію стаціонарної техніки потрапляють – холодильник, витяжка, варильна панель і духовка, мікрохвильовка, посудомийна машинка, подрібнювач сміття.
Крім цього, не завадить змонтувати одну розетку відразу під або біля вимикача при вході в приміщення.
Зона з вимикачами зазвичай залишається заставлеі чомусь, а вільна точка, де можна взяти напруги (наприклад для порохотяга), ніколи не буває зайвою.
Тепер позначте точки на фартусі для підключення стаціонарних приладів. Закладайте мінімум по дві штуки на кожну частину (праву і ліву) кухні.
Сюди буде включатися електрочайник, блендер, міксер і т.п.
Відстані та місця розташування розетки.
Коли визначилися з кількістю, пора переходити до розрахунку необхідних розмірів і відступів. Для цього малюєте щось на зразок розгортки стін, де будуть стояти меблі.
Тут вже знадобляться точні розміри кухні – довжина, висота приміщення. Поступово, у вигляді прямокутників промальовувати техніку і всі шафки.
Якщо кухня кутова, те ж саме робіть із суміжною стіною.
Далі, берете свій план з кількістю розеток і переносьте їх на розгортки стін. Для кожної техніки дотримуйтеся своїх правил.
Розетка в кухні для холодильника.
Для холодильників виробники рекомендують розташовувати розеткову групу під самим приладом, тобто в нижньому ряду, щоб підключення не було видно.
Не можна однозначно зі 100% упевненістю сказати, на якій саме висоті потрібно робити нижній ряд розеток.
Якщо виходити з рекомендацій IKEA, то вони радять їх розміщувати на висоті до 10 см від підлоги, тобто на одному рівні з ніжками шафок.
Пояснюється це тим, що якщо встановити вище, то вбудована техніка буде впиратися до вилки.
Якщо ж ви маєте намір досить часто вимикати вилку, то нижнє підключення для холодильника не завжди зручно.
В цьому випадку можна розмістити все це на висоті робочої зони, але краще у сусідній нижній тумбі.
Розетки на кухні над стільницею.
Висота стільниці як правило 85см, максимум 90см. Потім йде пристінок (фартух) висотою 550-600мм і далі шафки.
Розміщуйте розетки в цій зоні в 105см від підлоги.
В такому випадку вони не опиняться посередині фартуха, і їх зручно буде прикрити тією ж самою мікрохвильовкою.
Мінімальна відстань від стільниці має бути не менше 5 см, щоб кухонний плінтус їх не зачіпав. Місця розташування – один комплект в будь-якому кутку, плюс між варильною поверхнею і мийкою.
Як вже говорилося вище, мінімум по дві штуки. Якщо вам не подобається вид розеток над кухонним фартухом, розгляньте варіант виїздного блоку зі стільниці.
Обов’язково потрібно продумати, чи буде вбудована техніка в верхніх шафках. Наприклад, мікрохвильовка.
Під неї також доведеться робити окрему розетку. Тягнути шнури зверху до зони стільниці не по феншую.
Розетка для Витяжки на кухні.
Також вгорі на висоті 1,9 м-2,0м виводиться розетка під витяжку. Однак багато може залежати від марки. Якщо це дешевий варіант, то можна обійтися кабелем і потім підключити його прямо всередині техніки.
Але якщо, це дорога модель, то вона йде зі своєї виделкою. А зрізання заводської вилки тягне за собою втрату гарантії.
Розетки під Варильну і духовку.
При наявності потужної варочної панелі робиться або виведення кабелю, з подальшим підключенням безпосередньо під контактні колодки панелі, або встановлюється спеціальна силова розетка.
Піч йде зі звичайними вилками, тому тут мудрувати нічого не треба. Підключайте їх в прості розетки.
Коли ліворуч або праворуч від варочної і духовки знаходяться шафки з одними дверцями, дуже зручно розміщувати розетки на кухні прямо всередині них. Відступаєте 15-20см від краю і вмонтовуєте.
Якщо такої можливості немає, то доведеться підключатися від нижньої групи.
У разі окремої установки духовки від варочної, наприклад на висоті грудей, розетку під неї робіть в нижній шафці на висоті до 750мм.
Розетка під посудомийку.
Під і над мийками або раковинами заборонено виконувати будь-які розетки. Тому завжди відступайте кілька сантиметрів при монтажі розеточной групи поблизу цієї сантехніки. Це стосується як нижнього розміщення, так і робочої зони вгорі.
Також заборонено розташовувати розетки на кухні за посудомийною машинкою і пралькою.
Біля обіднього столу (якщо він знаходиться біля стіни, а не по центру кухні), бажано запланувати одну розетку.
У великі свята, при напливі гостей і родичів в квартирі, обов’язково знадобиться щось підключити на столі – міксер, соковижималку, кухонний комбайн і т.п.
Та й в прості дні, туди запросто можна буде прилаштувати ноутбук при роботі на кухні.
Рекомендації по проводці і автоматам для групи розеток, в які підключаються прилади до 3,5 кВт, монтується автомат на 16А, для приладів до 5,5 кВт автомат 25А. Причому до цього електроприлада краще протягувати окрему групу.
Також орієнтуватися можна по наступній таблиці вибору автоматів і кабелю при підключенні варозної панелі:
так як кухня – це вологе приміщення, плюс величезна кількість предметів з металевим корпусом, в щитку перед усіма автоматами обов’язкова установка вступного УЗО на ток 30мА всі розетки на кухні повинні мати заземлюючий контакт, на номінальний струм до 16А, для прихованої проводки.
На кожен електроприлад ставиться окрема розетка, не користуйтеся переносками і подовжувачами на кухні.
Це не тільки додаткове навантаження на проводку, а й потенційне місце короткого замикання (через пролитий чай або іншої рідини).
Розетки на кухні – Часті помилки!
- Монтаж проводки і розеток до затвердження і узгодження дизайн-проекту кухонних меблів.
Проблеми з якими обов’язково зіткнетеся в цьому випадку – заховані розетки за шафами, холодильниками і т.п. Дуже ймовірно, що доведеться користуватися навіть переносками, так як заводські шнури з вилкою будуть елементарно не діставати до точок підключення.
- Підключення холодильника.В інструкціях до холодильників зазвичай вказується заборона на їх підключення через подовжувачі. У той же час довжина шнура у них не така вже й велика, всього 1м. Тому, якщо ви знаєте яка марка холодильника у вас буде, знайдіть в інтернеті паспорт і подивіться з якого боку у нього виходить шнур живлення. Додавайте сюди ширину холодильника і згідно цього плануйте точку підключення.
- А ще в деяких моделях підключення морозилки може йти окремою незалежним шнуром, або ви в майбутньому докупите морозильну камеру. Спочатку ви зробите під техніку всього одну розетку, а в підсумку знадобиться дві. Так що даний блок краще робити подвійним. Підключення розеток на “мокрі” прилади через простий автомат. Такі прилади як посудомийка, пральна машинка (якщо вона вбудована у кухню), проточний водонагрівач і т.п. обов’язково повинні бути підключені через УЗО або діфф.автомат.
Ніякі модульні автомати або тим більше “пробки”, ніколи не врятують вас від витоків струму.
Навіть якщо у вас немає заземлювального провідника, ПЗВ і в цьому випадку все одно допоможе і захистить.
- Найпоширеніша помилка – це монтаж звичайних розеток (типу Шуко) для посудомийки під раковиною або біля змішувача. Дане розташування заборонено правилами. Відступайте від змішувача 500мм (те ж саме відноситься до газових трубах на плити або варочної) і тільки потім сміливо монтуйте електричний виріб. Якщо ж вам електрики вже підвели туди проводку і переробити немає можливості, або вам дісталася квартира з таким ремонтом, то подбайте про те, щоб розетки на кухні під мийкою були вологозахищеного виконання (як у ванній).
Також заборонено монтувати розетки в безпосередній близькості від плит.
- При монтажі нижнього блоку розеток на відстані 10см від підлоги будьте гранично уважні!
У зоні до 25 см від підлоги, сантехніки зазвичай монтують труби для раковини, пралки, посудомийної машинки.
Не знаючи точного проходження трас, не поспішайте руйнувати стіни, інакше для вас і ваших сусідів це може обернутися потопом і незапланованим ремонтом.
Підводячи підсумок, хочеться сказати, що електропроводка на кухні повинна бути зроблена професіоналами своєї справи. Використовуючи поради в цій статті, ви зможете легко проконтролювати весь процес і вносити свої грамотні зауваження при монтажних роботах.
# розетки на кухні, # розетка на фартусі, # схема розеток для кухні, # правила розміщення для розеток, # розташування розеток, # правильне розташування розеток на кухні, # розміщення розеток для кухні, # висота та відстані розеток для кухні, # правильний дизайн кухні з розетками, # рознтки в кухні, # кухні під замовлення.